План дій для українців: від подання заявки до перших кроків у UK
-
Як загалом виглядає процес
Процес займає близько місяця і виглядає приблизно так:
Дзвінок з волонтером UK Welcomes Ukraine для уточнення ситуації і загальних питань
UK Welcomes Ukraine знаходить приймаючу сторону в Британії
Знайомство зі спонсором та прийняття рішення
Подається онлайн-заявка (єдиний комплект “українець + британець”)
Видається дозвіл на виїзд
Ви їдете в Британію
-
Що очікувати у UK
UK надасть вам право в’їхати в країну і допомога від держави на цьому здебільшого закінчиться
Ваш англійський спонсор надасть житло на 6 місяців. В теорії, більше від нього нічого не вимагають, хоча багато хто буде допомагати і далі, чим зможе
Вартість проживання в Британії висока, особливо на півдні, південному сході і в околицях Лондону
У вас буде право працювати
Влаштуватися на високооплачувану кваліфіковану роботу буде складно, як мінімум в перші місяці проживання. Виключення - якщо ви програміст
У вас буде право на безкоштовну медичну допомогу
Ви отримаєте одноразову виплату £200 від місцевого council, це дуже мало для Лондона і просто мало за мірками інших регіонів країни
Ви будете мати право на соціальні виплати Universal Credit і допомогу на дітей
У дітей шкільного віку (з 4-5 років) буде право на безкоштовну школу
Для дошкільнят в деяких випадках будуть безкоштовні години у зареєстрованих нянь/ садочків
Для студентів: вища освіта в Англії платна і дорога. Але зараз запускаються програми і спеціальні стипендії для українців, треба моніторити
-
Співбесіда з волонтером
Волонтер зв’яжеться з вами по вказаному номеру телефону або через месенджер. До нас надходить велика кількість заявок, очікування дзвінка може зайняти більше тижня - дякуємо за ваше терпіння
Дзвінок в середньому займає 20-30 хвилин
Під час дзвінку волонтер розповість про умови програми і особливості життя у Великобританії, а також розпитає деталі про вас і вашу сім’ю, після чого починається процес пошуку спонсора
Якщо ви не плануєте брати участі у програмі чи вже знайшли спонсора самостійно, будь ласка, повідомте про це нашему волонтеру, коли він з вами зв'яжеться
-
Заповнення анкети та завантаження документів
Наш волонтер допоможе вам та вашому спонсору заповнити анкету на візу та підкаже, які документи необхідні, чи потрібен переклад і як його зробити, допоможе їх загрузити та проконтролює, щоб ви нічого не забули.
-
Отримання візи
Якщо у вас чи інших заявників немає біометричного паспорту, для отримання візи необхідно бути з'їздити в найближчий візовий центр (VAC) і здати біометрію (відбитки пальців і цифрове фото)
При наявності біометричного паспорту вам надішлють дозвіл на в'їзд на електронну пошту
Ми, як волонтери, не можемо вплинути на рішення по візі, але ваш спонсор зможе зробити запит своєму МР (представнику в парламенті - візові питання входять в зону їх відповідальності) і це часто прискорює процедуру
Після того, як ви отримали позитивне рішення по візі (або саму візу в паспорт), ви можете приїхати до Великобританії протягом 6 місяців
Ласкаво просимо!
-
Переїзд
Головне - дістатися Європи. Далі із Європи у Великобританію можна добратися літаком, паромом, автобусом/автомобілем, поїздом.
З 1 червня для українських біженців скасовано безкоштовний проїзд у Німеччині, Польщі, Болгарії, Швейцарії та Чехії, про це повідомляє прес-служба Європейського союзу підтримки України.
Водночас, для українців діятиме пільговий проїзд. Наприклад, у Німеччині запроваджують проїзний на всі види міського транспорту, зокрема регіональні поїзди, за 9 євро (близько 280 грн). У Чехії абонемент на всі види громадського транспорту коштуватиме 7 євро (близько 220 грн).
Наприклад, Запоріжжя -> Лондон: (1) Авто Запоріжжя - Дніпро. (2) Поїзд Дніпро - Львів. (3) Поїзд Львів - Пшемишль (Польща). (4) Поїзд Пшемишль - Варшава. (5) Літак Варшава - Лондон.
З України в Британію простіше за все їхати через Польщу:
Пшемишль (Przemyśl) - основна зупинка біля кордону з Україною. Є прямі поїзди зі Львову.
Варшава (Warszawa) - столиця, є великий аеропорт. Можна дістатися з Пшемишля на потязі.
Краков (Kraków) - ще один великий аеропорт. Прямі потяги з Пшемишля.
Перевезення тварин: правила перевезення тварин через континентальну Європу та через Британію можуть відрізнятися. Зверніть на це увагу заздалегідь, якщо ви їдете через велику кількість проміжних зупинок. Ми зробили інструкцию по перевезенню тварин до Британії (але не інших країн!).
-
Літак
З більшості європейських країн можна летіти до Британії прямим авіарейсом. Якщо купляти безпосередньо з сайтів авіакомпаній, зазвичай найдешевшими будуть наступні компанії:
Wizzair
RyanAir
EasyJet
Зручніше за все шукати квитки на сайтах-агрегаторах: Google Flights або Skyscanner. Обидва сервіси безкоштовні, та дозволяють обирати мову і валюту.
-
Поїзд Eurostar
До Лондона можливо безкоштовно доїхати на поїзді Eurostar з Парижа (вокзал Paris Nord), Брюсселя (станція Brussels-Midi), Ліля (станція Lille Europe), Роттердама (станція Rotterdam Centraal) та Амстердама (станция Amsterdam Central). Поїзд швидкий, їде з Амстердама до Лондона лише 4.5 години.
Щоб отримати безкоштовний квиток необхідно підійти до одного зі співробітників Eurostar на вокзалі та попросити квиток. Для цього вам буде необхідний український паспорт і вже готова Британська віза. Докладніше тут.
Важливо: на Eurostar не можна перевозити тварин.
-
Автобус
В Британію можливо доїхати на автобусі який їде через Ла-Манш, але майте на увазі що дорога займає багато часу. З іншого боку, автобуси комфортні, з туалетом, часто з розетками та інтернетом. Перевага автобуса в тому що він зупиняється в центрах міст і не потрібно їхати до аеропорта. Крім того, перевезення великих багажів (тобто сумок більше 20 кг) зазвичай безкоштовне або набагато дешевше в порівнянні з літаком, та зручніше в порівнянні з поїздом.
Шукати квитки на автобус зазвичай найзручніше на сайтах-агрегаторах, наприклад тут.
Flixbus: починаючи з квітня, компанія відновила маршрути з Києва, Житомира, Рівного, Вінниці, Умані, Хмельницького та Тернополя.
-
Як дістатися з аеропорту чи вокзалу
Часто ваш хост запропонує вас зустріти, і це чудово, користуйтеся такою можливістю.
Якщо потрібно добиратися самостійно, головне не панікувати:
Перші 48 годин у вас буде безкоштовний проїзд при наданні паспорта та квитка з датою прибуття.
З переважної кількості аеропортів та вокзалів можна дістатися до центру/найближчого міста громадським транспортом. Простий спосіб побудувати маршрут - у google maps, якщо натиснути на громадський транспорт, маршрут будується з урахуванням розкладу та пересадок.
Не соромтеся просити допомоги у співробітників аеропорту/вокзалу. Вони завжди ввічливі та готові допомогти, а тепер у головних транспортних точках, що приймають біженців, часто є інструкції українською/російською та волонтери-перекладачі.
Головна частина адреси у Великій Британії це поштовий індекс (post code), наприклад: SW12 9HS, саме по поштовому індексу потрібно будувати маршрут у гугл-картах.
-
Інші способи дістатися
Автомобілем
При в'їзді до Великобританії, проїжджайте "зеленим коридором" Nothing to Declare, без заїзду до Митного Контрольного Пункту.
Безкоштовно за допомогою волонтерів
Подивіться в розділі "додаткові матеріали" альтернативні способи дістатися Великобританії (волонтерські перевезення тощо). Будь ласка, оцінюйте свої ризики, коли вибираєте приватну подорож.
-
Перед поїздкою
Під час подорожі та перед відльотом:
Завантажте у Google Maps або Maps.me бажаний район країни на випадок, якщо у вас не буде інтернету
Покладіть павербанк та всі зарядні пристрої. Бажано також купити адаптер на британську розетку
Перед посадкою у Британії дістаньте українську сім-карту з телефону або переведіть телефон в авіарежим. Міжнародний роумінг може дуже швидко витратити гроші на рахунку. Як знайдете інтернет або місцеву SIM, можете знову дзвонити (через Viber/Whatsapp/тощо)
-
Перші кроки в Британії
Не обов'язково робити ці пункти по порядку. Тут є докладні інструкції щодо кожного пункту.
Купити/дістати перехідники на місцеву розетку
Отримати SIM-карту
Отримати одноразову виплату £200 від місцевої адміністрації (“кансила”, council)
Подати заявку на “біометричний дозвіл на проживання” (BRP - biometric residence permit)
Зареєструватись у терапевта (GP)
Відкрити рахунок в банку
Оформити соціальну допомогу (Universal Credit)
Оформити NINO (national insurance number) – аналог ідентифікаційного коду
Оформити допомогу на дитину
Подати заяву до школи для школярів та дізнатися, чи є доступна допомога для дітей дошкільного віку
Подати заяву на пенсійні виплати (для людей віком від 66 років) і перевірити, чи покладаються вам ще якісь посібники
Отримати разову виплату £50 від Червоного Хреста та/або безкоштовну сімку від них Підтримка Червоного Хреста
Звернутися за психологічною допомогою
Купити Oyster card (проїзний для Лондона та околиць) або travelcard (знижкові карти на проїзд у поїзді та/або метро)
Знайти місцевих волонтерів та місцеві українські спільноти